Jdi na obsah Jdi na menu
 


Magic - historie

4. 3. 2007

Orlando Magic

Věříte v kouzla? Basketbaloví fanoušci Orlanda ano a mají k tomu dobrý důvod. Stále si nemohou vysvětlit kouzelnický trik, jímž hlavní manažer Pat Williams přeměnil kymácející se expanzivní družstvo na parní válec NBA.

V první sezoně hráči Magic, vedeni takovými veterány, jakými byli Reggie Theus a Terry Catledge, vytvořili jen skóre 18 :64. Proměna započala v roce 1992, když Orlando s 21 vítězstvími vyhrálo zlato v draftové loterii - možnost stanovit pořadí volby v každoročním univerzitním výběru. Štastnému vítězi připadla práva na 215 cm vysokého a 135 kg vážícího pivota Louisiana State Shaquilla O'Neala.

Získání O'Neala bylo zlatým dolem. V sezoně 1991-92 se Orlando umístilo v NBA na druhém nejhorším místě. Co se stalo jen o rok později, vyrazilo všem dech. Orlando se vyšplhalo na klubový rekord 41:41, ale play-off mu těsně uniklo. V loterii dalšího draftu si zvolilo michiganskou hvězdu Chrise Webbera (208 cm) jako předehru, která mu zajistila rychlý postup do finále NBA.

Mnoho duší fanoušků Magic plesalo při pomyšlení na O'Neala a Webbera v přední linii, ale Williams měl jiné záměry. Ve snaze nalézt pohyblivého hráče Jordanových kvalit vyměnil Webbera s Golden State za Anferneeho Hardawaye. Ti, kteří pochybovali o Williamsově rozhodnutí, brzy změnili názor.

Mladí a talentovaní hráči Magic s O'Nealem kontrolujícím střed, Hardawayem střílejícím odkudkoliv a Nickem Andersonem a Dennisem Scottem zajištujícími dlouhé střely se probojovali k 50 vítězstvím v sezoně 1993-94 a k druhému místu v Atlantické divizi. Porážka v prvním kole playoff od Indiany pouze podnítila jejich rostoucí chut k jídlu.

Williams doplnil v roce 1994 sestavu o další kousek v podobě Horace Granta, skvěle doskakujícího hráče, který byl v letech 1991, 1992 a 1993 členem chicagských šampiónů. V sezoně1995-96 tým Magic dosáhl 57 vítězství, získal svůj první divizní titul a porazil Boston, Chica­o a Indianu na cestě do finále NBA, kde se střetl s Houstonem. Ale "Rakety" vyhrály překvapivě rychle ve čtyřech zápasech a 60 vítězných zápasů v sezoně 1995-96 bylo vystřídáno porážkou ve finále konference s Chicagem. Vše vyvrcholilo šokujícím odchodem O'Neala do Los Angeles s nejdražší smlouvou v historii. Najednou "kouzelníci" ztratili své kouzlo a v sezoně 1997-98 dokonce chyběli v play-off.

V sezóně 1998/1999 proběhla v NBA stávka a odehrálo se jen 50 zápasů. V této sezóně měli Magic bilanci 33/17 a vyhráli svou divizi, ale hned v 1. kole play-off vypadli s týmem Sixers 3:1 na zápasy.

V následující sezóně dosáhly Magic opět 50% úspěšnosti, ale na play-off to nestačilo. Po téhle sezóně proběhl trejd, který na Floridu přivedl vycházející hvězdu-Tracyho McGradyho. Tenhle trejd pomohl jak týmu, tak i samotnému T-macovi. Tracy dokonce získal titul MIP a Magic vylepšili svou bilanci na 43/39 a po roce se dostali do play-off, kde ale opět vypadli hned v 1. kole s Milwaukee.

V dalším roce Orlando opět zvedlo počet výher, tentokrát na 44, ale stále se jim nedařilo zvítězit v 1. kole play-off. Ve stejném trendu tohle prokletí pokračovalo i v další sezóně,když Orlando vypadlo s Detroitem.

V sezóně 2003/2004 však došlo k neuvěřitelnému propadáku a Magic si připsali pouhých 19 výher! Tohle byla také poslední sezóna T-maca na Floridě a byl vyměněn za další all-star hvězdu Steva Francise do Houstonu.

Na sezónu 2004/2005 se čekal velký vzestup Magic, protože se na návrat po zranění chystal Grant Hill. Začátek sezóny týmu vyšel, ale poté opět přišel ústup ze scény a Magic opět nemohli na play-off ani pomýšlet.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář