Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie

4. 3. 2007

Denver Nuggets

Úspěch týmu Denver Nuggets ve staré ABA se začal po jejich vstupu do NBA v roce 1976 pomalu rozplývat. Dokonce i střelecky velmi úspěšné týmy pod trenérem Dougem Moem nastoupily právě v době, kdy na scéně kralovali Los Angeles Lakers Magica Johnsona. Karta se může brzy obrátit, protože Denver znovu začal budovat tým s mladými hvězdami jako LaPhonso Ellis a Antonio McDyess.

Denver Nuggets začali zářit vždy v nesprávné době. V polovině 70.let trenér Larry Brown a hvězda David Thompson tým opakovaně dovedli k sezónám o 60 vítězstvích v ABA. I když mužstvo zůstalo silné i po vstupu do NBA před sezónou 1976-77, další vlna úspěchu se vzedmula až za Douga Moea, který v Denveru prosadil basketbal typy ,,hod a běž''.

Nuggets pod Moem postoupili do rozhodujících utkání v devíti sezónách po sobě, ale v západní lize vždy narazili na nějaký lepší tým.

Přesto Nuggets nežili ve stínu ostatních. Jako jeden z 11 týmů ABA v roce 1967 měli pověst jedné z nejlépe vedených organizací. Ještě v době, kdy se nazývali Rockets ohromili basketbalový svět přijetím Spensera Haywooda, původně univerzitního hráče.

Haywood, hvězda zlatého týmu USA na olympijských hrách v Mexiku roku 1968, za Denver hrál pouze jednu sezónu. Ale již za tuto dobu dokázal zapsat tým na mapu profesionálního basketbalu. Jeho přijetí také vedlo ke změně pravidel v uzavírání smluv s univerzitními hráči, z nichž mnohá dnes platí i v NBA.

V roce 1974 převzal tým podnikavý generální ředitel přijal Browna jako trenéra. Nuggets měli nové jméno a ve vedení mnoho nových tváří, ale na hřišti se okamžitě zlepšili.

Po vítězství v 65 zápasech sezóny 1974-75 se Denver rozjel k titulu ABA.Thompson jako první hráč z výběru NBA podepsal smlouvu s ABA. Ve stejné době Denver nasadil dalšího nováčka Marvina Webstera a veterána Dana Issela. S Thompsonem a Isselem v čele Denver postoupil do šampionátu ABA, ale prohrál s New Jersey Nets.

Byl to vlastně jediný krůček k titulu mistra ABA. Vstup do NBA pozměnil uspořádání středozápadní divize a Nuggets pokračovali v tradici bezvýsledného snažení o vstup do rozhodujících utkání. Po 50 vyhraných zápasech po nástupu do NBA v roce 1976-77 se Denver střetl s Portland Trail Blazers v semifinále oblastní ligy. O rok později Seattle vyřadil Denver ve finále západní konference.

Přes pokračující úspěch v pravidelné sezóně pod trenérem Moem se Nuggets nikdy nedostali do finále NBA. Zápasy Denveru však i tak zůstaly jednou z nejlepších střeleckých podívaných v historii ligy. V Mošno devíti sezónách byl Denver v NBA pětkrát nejlepší ve střelbě a nikdy se neumístil za prvními pěti týmy.

Hráči jako Thompson, Issel, Alex English, Kiki Vandeweghe, George McGinnis a Lafayette ,,Fat'' Lever byli motorem neúnavného útoku Denveru, který nepřetržitě pracoval až do sezóny 1989-90, kdy odešel Moe.

Pod trenérem Isselem se Nuggets v roce 1994 postarali o jedno z největších pozdvižení v historii NBA, když v rozhodujících utkáních smetli Seattle SuperSonics. S Isselem u vesla a mladými hráči v poli - centrem Dikembem Mutombem, rozehrávačem Mahmoudem Abdulem-Raufem a LaPhonsem Elvisem - se Nuggets jevili jako velmi slibný tým.

Kvůli zraněním však Ellis zameškal téměř dvě sezóny a Issel v roce 1995 rezignoval na místo trenéra. Tým se rozhodl změnit svou sestavu a vyměnil Abdula-Raufa a Rogerse za zkušenější basketbalisty, rozehrávače Marka Jacksona a obránce Sarunase Marciulionise.

Nuggets poté utrpěli těžkou ránu, když Mutambo začal hrát za Atlantu Hawk. Většinu blokování tak musel převzít forvard Antonio McDyess.

V té době tehdejší Denver Nuggets se tedy od týmu, který v roce 1994 šokoval SuperSonics, podstatně liší. jejich dráha může být nejistá, ale každý tým by byl štastný, kdyby měl energického Elvise a McDyesse na ,,bedně''. S Jacksonem na nahrávce a Murciulionisem na křídle Nuggets určitě znovu zazáří.

Denver se od sezóny 1998/1999, kdy proběhla stávka, až do roku 2003 velmi trápil. V roce 2003 získal v draftu jako 3. v pořadí hvězdu ze Syracuse Carmela Anthonyho a k němu poskládal docela solidní tým a Nuggets se po dlouhé době těšili z postupu do play-off, kde vypadli v 1. kole s pozdějším finalistou západní konference Minnesotou. V dalším roce Nuggets opět posílili a mysleli na play-off. Během sezóny 2004/2005 přišel k týmu jako nový kouč George Karl, který dokázal s týmem velké věci ve druhé polovině sezóny a Denver s přehledem postoupil do play-off. Tam však vypadl v 1. kole s pozdějším vítězem ze San Antonia.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mutambo!!!!!!!!!!!!!!

(johan erich von strtchil, 27. 4. 2008 20:52)

jsem pysny na meho adoptovaneho syna